مشاهده قیمت ترازوها و مشخصات آن ها

ترازو چیست و انواع ترازوها

ترازو وسیله ای هست که برای اندازه گیری وزن اجسام و یا مایعات مورد استفاده قرار می گیرد که امروزه تقریبا در هر صنعتی کاربرد دارد.  در گذشته نیز انواع مختلفی از ترازوها وجود داشته و مورد استفاده قرار می گرفته است. تعدادی از آن ها عبارتند از : ترازو 2 کفه ای – قپان – ترازوی عقربه ای – ترازوی آبی – ترازوی حکمت – ترازو ترکیبی  و …

ترازوهای 2کفه یا قپانی به ترازوهایی گفته میشد که از دو کفه و یک شاهین تشکیل می شدند به این صورت که جسم در یک سمت کفه قرار می گرفت و سنگ هایی با وزن های مشخص در سمت دیگر کفه قرار میدادند  , زمانی که شاهین به حالت تعادل می رسید وزن جسم مشخص می شد و وزن برابر بود با وزن سنگ هایی که در کفه مقابل قرار داشت. البته این روش دارای خطاهایی هم بود چون سنگ هایی که در کفه دیگر ترازو قرار می گرفتند دقیق نبودند. نسل بعدی این نوع ترازوها ترازوهای عقربه ای بود که دیگر شاهین نداشت و به جای آن یک صفحه بود که عقربه میزان وزن اجسام را نشان میداد. ترازوهای آبی هم برای اندازه گیری وزن اجسام در آب یا همان چگالی ( اصل ارشمیدس ) استفاده می شد.  در زیر عکس چند نمونه از این ترازوها رو مشاهده می کنید.

ترازوترازو دوکفهترازو عقربه ای

اما امروزه این نوع ترازوها تقریبا منقرض شده است . ترازوهای قدیمی  ترازوهایی مکانیکی بودند اما اکنون ترازوهای دیجیتالی  جایگزین این نوع ترازوها شده اند. ترازوهای دیجیتال نسبت به ترازوهای مکانیکی بسیار دقیق تر و حساس تر می باشند

ترازوهای دیجیتالی هم انواع مختلفی دارد مانند ترازو آزمایشگاهی , ترازو زرگری , ترازو زعفران , باسکول دیجیتالی , ترازوهای جیبی , ترازوهای صنعتی  , ترازوهای فروشگاهی , ترازو رطوبت سنج  و ….

ترازوی آزمایشگاهی

ترازوهای آزمایشگاهی دارای حساسیت  بالا و دقت بالا در توزین اجسام می باشند. آزمایشگاه ها با توجه به نیازشان از ترازوهایی با دقت 0.1 گرم و 0.01 و 0.001 و 0.0001 و 0.00001 گرم  استفاده میکنند . ترازوهای آزمایشگاهی دقت 1 میلی گرم و دقت بالاتر آن نیاز به محفظه  دارند چون به علت حساسیت بالای آن ها در توزین جریان هوا نیز روی توزین این ترازوها تاثیر می گذارد.

 

ترازوی طلا فروشی یا زرگری

طلا فروشان از ترازوهای دقت 0.01 گرم استفاده می کنند. ترازوهای 0.01 گرم هم حساس هستند و نباید در معرض باد قرار بگیرند و زیر این ترازوها هم باید محکم باشد ترازو طلا فروشی٬تا نوسان نداشته باشند. این ترازوها ظرفیت های مختلفی دارد که در ایران بیشتر از ترازوهای ظرفیت 600گرم یا 3کیلوویی استفاده می شود.

ترازوی جواهرات و سنگ های  قیمتی

برای وزن کردن سنگ های قیمتی و جواهراتی مانند برلیان از ترازوهای با دقت 1 میلی گرم یا 0.001 گرم استفاده می شود. معمولا از ترازوهای با ظرفیت پایینی برای وزن کردن این نوع اجناس استفاده می شود.

ترازوی نقره

نفره فروشان وبدلیجات فروش ها اکثر از ترازوهای دقت 0.1 گرم استفاده می کنند. ظرفیت ترازو با توجه به نیازشان می تواند متفاوت باشد.

ترازوی زعفران

ترازوهای دفت 0.1 و 0.01 گرم مورد استفاده برای زعفران می باشند. معمولا برای بسته بندی دقیق از ترازوهای 0.01 گرم استفاده می شود.

ترازوی رطوبت سنج

برای بدست آوردن رطوبت دقیق مواد از ترازوی رطوبت سنج استفاده می شود. اکثر رطوبت سنج ها دقت 1میلی گرم دارند دقت 0.1 میلیگرم این ترازوها نیز موجود می باشند.

ترازوی صنعتی

ترازوهای دقت 0.1 گرم و 1گرم و 10 گرم در این دسته از ترازوها قرار می گیرند. ترازوهای صنعتی با توجه به کاربرد اشخاص انتخاب می شوند و بعضی از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند مانند : ضد آب بودن , کفه بزرگ , داشتن علمک , دقت بالا در ظرفیت های بالا و….

در بالا توضیحات کوتاهی درباره چند نوع ترازو که در کوه نور نیز موجود می باشد داده شد. جهت مشاوره می توانید با ما تماس بگیرید تا ما راهتماییتون کنیم چه ترازویی مناسب کار شما هست. کوه نور ارائه دهنده ترازوهای AND ژاپن می باشند و برای  ترازوی AND گارانتی 1 ساله و خدمات پس از فروش 10 ساله ارائه می دهد. جهت مشاهده تمامی محصولات هم می توانید به فروشگاه کوه نور مراجعه نمایید.

دفتر فروش : 66900168 – 021

آدرس فروشگاه اینترنتی :https://koohenoorgroup.com:/Shop

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *